Stateline Speedway

  • 1
  • 2
  • 3
KIDS NIGHT

KIDS NIGHT

KIDS NIGHT ON 6/4/22

Trace Adkins

Trace Adkins

Trace Adkins at Stateline Speedway in Post Falls Idaho

2022 driver membership

2022 driver membership

Purchase a membership

9/14/2019 - Stateline Speedway

9/14/2019 - Stateline Speedway

Post Falls, ID

Saturday Night Championship & Stateline Speedsters Night

NW Road and Drive Bandos, Flattop Roofing Legends, Johnson Surveying Hobby Stocks, NASCAR Late Models, Stateline Modifieds

Classes

  • Angels Bail Bonds Bandoleros19 entries
  • RaceCals Pro Late Models14 entries
  • Legends9 entries
  • Johnson Surveying Hobby Stocks21 entries
  • West Coast Modifieds7 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Angels Bail Bonds Bandoleros

25 Laps

Bandolero Main Event

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 64 Chase Rothwell Chase Rothwell Providence, BC Providence, BC 4
2 2 44 Kya Chisholm Kya Chisholm Cranbrook, BC Cranbrook, BC -
3 7 09 Jordy Habart Jordy Habart Cranbrook, BC Cranbrook, BC 4
4 6 81 Linkin Zamudio Linkin Zamudio Hermiston, OR Hermiston, OR 2
5 10 3 Jaxon Chisholm Jaxon Chisholm Cranbrook, BC Cranbrook, BC 5
6 18 76 Kasey Kleyn Kasey Kleyn Quincy, WA Quincy, WA 12
7 13 23E Eddie Davis Eddie Davis columbia falls, MT columbia falls, MT 6
8 16 78 Treysen Mitchell Treysen Mitchell Fernie, BC Fernie, BC 8
9 9 07 Makenna Lutz Makenna Lutz Ephrata, WA Ephrata, WA -
10 17 29 Cody White Cody White Alberta, BC Alberta, BC 7
11 15 09H Tessa Howell Tessa Howell Athol, ID Athol, ID 4
12 11 24D Cole Dasenbrock Cole Dasenbrock Deer Park, WA Deer Park, WA -1
13 8 22 Evan Goetz Evan Goetz Okanogan, WA Okanogan, WA -5
14 4 87 Tripp Rothwell Tripp Rothwell Providence, BC Providence, BC -10
15 BF 12 18 Bristol Chishom Bristol Chishom Cranbrook, BC Cranbrook, BC -3
16 BF 19 97 Charlee Thielen Charlee Thielen Canbrook, BC Canbrook, BC 3
17 1 24 Cali Drader Cali Drader Cranbrook, BC Cranbrook, BC -16
18 14 99 Brody Whitbeck Brody Whitbeck Umatilla, OR Umatilla, OR -4
DQ 3 22X Hunter Hrisook Hunter Hrisook Cranbrook, BC Cranbrook, BC -
8 Laps

B Heat

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 3 Jaxon Chisholm Jaxon Chisholm Cranbrook, BC Cranbrook, BC 3
2 6 76 Kasey Kleyn Kasey Kleyn Quincy, WA Quincy, WA 4
3 7 29 Cody White Cody White Alberta, BC Alberta, BC 4
4 8 78 Treysen Mitchell Treysen Mitchell Fernie, BC Fernie, BC 4
5 10 99 Brody Whitbeck Brody Whitbeck Umatilla, OR Umatilla, OR 5
6 9 09H Tessa Howell Tessa Howell Athol, ID Athol, ID 3
7 1 23E Eddie Davis Eddie Davis columbia falls, MT columbia falls, MT -6
8 2 18 Bristol Chishom Bristol Chishom Cranbrook, BC Cranbrook, BC -6
9 5 97 Charlee Thielen Charlee Thielen Canbrook, BC Canbrook, BC -4
10 3 24D Cole Dasenbrock Cole Dasenbrock Deer Park, WA Deer Park, WA -7

A Heat

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 22 Evan Goetz Evan Goetz Okanogan, WA Okanogan, WA 8
2 7 81 Linkin Zamudio Linkin Zamudio Hermiston, OR Hermiston, OR 5
3 8 09 Jordy Habart Jordy Habart Cranbrook, BC Cranbrook, BC 5
4 4 22X Hunter Hrisook Hunter Hrisook Cranbrook, BC Cranbrook, BC -
5 6 64 Chase Rothwell Chase Rothwell Providence, BC Providence, BC 1
6 5 87 Tripp Rothwell Tripp Rothwell Providence, BC Providence, BC -1
7 3 44 Kya Chisholm Kya Chisholm Cranbrook, BC Cranbrook, BC -4
8 2 24 Cali Drader Cali Drader Cranbrook, BC Cranbrook, BC -6
9 1 07 Makenna Lutz Makenna Lutz Ephrata, WA Ephrata, WA -8

Bandolero Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 14 22 Evan Goetz Evan Goetz Okanogan, WA Okanogan, WA 17.553
2 4 09 Jordy Habart Jordy Habart Cranbrook, BC Cranbrook, BC 17.753
3 8 81 Linkin Zamudio Linkin Zamudio Hermiston, OR Hermiston, OR 17.786
4 1 64 Chase Rothwell Chase Rothwell Providence, BC Providence, BC 17.852
5 6 87 Tripp Rothwell Tripp Rothwell Providence, BC Providence, BC 17.906
6 2 22X Hunter Hrisook Hunter Hrisook Cranbrook, BC Cranbrook, BC 17.933
7 9 44 Kya Chisholm Kya Chisholm Cranbrook, BC Cranbrook, BC 18.082
8 12 99 Brody Whitbeck Brody Whitbeck Umatilla, OR Umatilla, OR 18.251
9 17 09H Tessa Howell Tessa Howell Athol, ID Athol, ID 18.376
10 10 24 Cali Drader Cali Drader Cranbrook, BC Cranbrook, BC 18.443
11 18 07 Makenna Lutz Makenna Lutz Ephrata, WA Ephrata, WA 18.611
12 7 3 Jaxon Chisholm Jaxon Chisholm Cranbrook, BC Cranbrook, BC 18.755
13 13 24D Cole Dasenbrock Cole Dasenbrock Deer Park, WA Deer Park, WA 18.792
14 19 78 Treysen Mitchell Treysen Mitchell Fernie, BC Fernie, BC 18.904
15 11 29 Cody White Cody White Alberta, BC Alberta, BC 18.998
16 3 18 Bristol Chishom Bristol Chishom Cranbrook, BC Cranbrook, BC 19.061
17 16 23E Eddie Davis Eddie Davis columbia falls, MT columbia falls, MT 19.362
18 15 76 Kasey Kleyn Kasey Kleyn Quincy, WA Quincy, WA 19.626
19 5 97 Charlee Thielen Charlee Thielen Canbrook, BC Canbrook, BC 22.790

RaceCals Pro Late Models

75 Laps

NASCAR Late Model Main Event

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 11 55 Haeden Plybon Haeden Plybon Spokane, WA Spokane, WA 10
2 4 29 Jason O'Neil Jason O'Neil Mead, WA Mead, WA 2
3 13 83 Braeden Havens Braeden Havens AirwayHeights, WA AirwayHeights, WA 10
4 5 53 Alex Lessor Alex Lessor Kalispell, MT Kalispell, MT 1
5 3 88 Dirk Bennett Dirk Bennett Spokane, WA Spokane, WA -2
6 2 98 Chris Kellogg Chris Kellogg Spokane, WA Spokane, WA -4
7 8 32 Bryer Reynolds Bryer Reynolds Spokane, WA Spokane, WA 1
8 7 7 Christopher Crain Christopher Crain Otis Orchards, WA Otis Orchards, WA -1
9 1 28 Mathew Schoen Mathew Schoen Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA -8
10 12 18 Robert Vining Robert Vining Lockport, NY Lockport, NY 2
11 9 14 Cameron Kellogg Cameron Kellogg Spokane, WA Spokane, WA -2
12 10 37 Kaiden Anderson Kaiden Anderson Yakima, WA Yakima, WA -2
13 6 3 Vance Reynolds Vance Reynolds Spokane, WA Spokane, WA -7
14 14 45 Tyson Wilcox Tyson Wilcox Spokane, WA Spokane, WA -
8 Laps

B- Trophy Heat_Late Models

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 28 Mathew Schoen Mathew Schoen Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 1
2 3 98 Chris Kellogg Chris Kellogg Spokane, WA Spokane, WA 1
3 5 88 Dirk Bennett Dirk Bennett Spokane, WA Spokane, WA 2
4 6 29 Jason O'Neil Jason O'Neil Mead, WA Mead, WA 2
5 7 53 Alex Lessor Alex Lessor Kalispell, MT Kalispell, MT 2
6 4 18 Robert Vining Robert Vining Lockport, NY Lockport, NY -2
7 8 83 Braeden Havens Braeden Havens AirwayHeights, WA AirwayHeights, WA 1
8 1 45 Tyson Wilcox Tyson Wilcox Spokane, WA Spokane, WA -7
All transfer
8 Laps

A Trophy Heat_Late Models

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 3 Vance Reynolds Vance Reynolds Spokane, WA Spokane, WA -
2 6 55 Haeden Plybon Haeden Plybon Spokane, WA Spokane, WA 4
3 4 14 Cameron Kellogg Cameron Kellogg Spokane, WA Spokane, WA 1
4 5 37 Kaiden Anderson Kaiden Anderson Yakima, WA Yakima, WA 1
5 2 7 Christopher Crain Christopher Crain Otis Orchards, WA Otis Orchards, WA -3
All transfer

Qualifying Late Models

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 13 55 Haeden Plybon Haeden Plybon Spokane, WA Spokane, WA 14.037
2 8 37 Kaiden Anderson Kaiden Anderson Yakima, WA Yakima, WA 14.183
3 2 14 Cameron Kellogg Cameron Kellogg Spokane, WA Spokane, WA 14.278
4 3 32 Bryer Reynolds Bryer Reynolds Spokane, WA Spokane, WA 14.369
5 14 7 Christopher Crain Christopher Crain Otis Orchards, WA Otis Orchards, WA 14.382
6 6 3 Vance Reynolds Vance Reynolds Spokane, WA Spokane, WA 14.383
7 10 53 Alex Lessor Alex Lessor Kalispell, MT Kalispell, MT 14.398
8 5 29 Jason O'Neil Jason O'Neil Mead, WA Mead, WA 14.426
9 4 88 Dirk Bennett Dirk Bennett Spokane, WA Spokane, WA 14.465
10 1 18 Robert Vining Robert Vining Lockport, NY Lockport, NY 14.468
11 12 98 Chris Kellogg Chris Kellogg Spokane, WA Spokane, WA 14.506
12 9 28 Mathew Schoen Mathew Schoen Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 14.678
13 11 45 Tyson Wilcox Tyson Wilcox Spokane, WA Spokane, WA 14.783

Legends

25 Laps

Main Event

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 64 Brock Denney Brock Denney Kalispell, MT Kalispell, MT 6
2 8 92 Levie Jones Levie Jones South Sound, WA South Sound, WA 6
3 4 4 Nick Knudsen Nick Knudsen White Fish, MT White Fish, MT 1
4 3 24Z Jose Zamudio Jose Zamudio Hermiston, OR Hermiston, OR -1
5 5 7 Tim Lacy Tim Lacy Spokane, WA Spokane, WA -
6 1 18 Mike Johnson Mike Johnson Spirit Lake, ID Spirit Lake, ID -5
7 2 13 Mike Burghard Mike Burghard Newman Lake, WA Newman Lake, WA -5
8 6 01 Phyl Zub Phyl Zub Spokane, WA Spokane, WA -2
8 Laps

A Trophy Heat

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 64 Brock Denney Brock Denney Kalispell, MT Kalispell, MT 6
2 3 24Z Jose Zamudio Jose Zamudio Hermiston, OR Hermiston, OR 1
3 8 92 Levie Jones Levie Jones South Sound, WA South Sound, WA 5
4 5 7 Tim Lacy Tim Lacy Spokane, WA Spokane, WA 1
5 2 13 Mike Burghard Mike Burghard Newman Lake, WA Newman Lake, WA -3
6 6 01 Phyl Zub Phyl Zub Spokane, WA Spokane, WA -
7 4 4 Nick Knudsen Nick Knudsen White Fish, MT White Fish, MT -3
8 1 18 Mike Johnson Mike Johnson Spirit Lake, ID Spirit Lake, ID -7
All transfer

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 5 92 Levie Jones Levie Jones South Sound, WA South Sound, WA 15.209
2 2 64 Brock Denney Brock Denney Kalispell, MT Kalispell, MT 15.514
3 6 01 Phyl Zub Phyl Zub Spokane, WA Spokane, WA 15.542
4 7 7 Tim Lacy Tim Lacy Spokane, WA Spokane, WA 15.558
5 8 4 Nick Knudsen Nick Knudsen White Fish, MT White Fish, MT 15.655
6 4 24Z Jose Zamudio Jose Zamudio Hermiston, OR Hermiston, OR 15.657
7 3 13 Mike Burghard Mike Burghard Newman Lake, WA Newman Lake, WA 15.840
8 1 18 Mike Johnson Mike Johnson Spirit Lake, ID Spirit Lake, ID 16.066
All transfer

Johnson Surveying Hobby Stocks

35 Laps

Main Event

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 93 Cameron Moore Cameron Moore Post Falls, ID Post Falls, ID 1
2 8 21 David Roberts David Roberts Sandpoint, ID Sandpoint, ID 6
3 7 10 Mike Bellomy Mike Bellomy Newman Lake, WA Newman Lake, WA 4
4 5 18 Mark Loudin Mark Loudin Dalton Gardens, ID Dalton Gardens, ID 1
5 4 5 Jess Havens Jess Havens Air Way Heights, WA Air Way Heights, WA -1
6 9 15-H Corkey Harbison Corkey Harbison Otis Orchard, WI Otis Orchard, WI 3
7 15 34 Matt Hoyt Matt Hoyt Spokane, WA Spokane, WA 8
8 1 68 Francis Stromski Francis Stromski Oldtown , ID Oldtown , ID -7
9 6 13 Mike Burghard Mike Burghard Newman Lake, WA Newman Lake, WA -3
10 3 66 Rick Mitchell Rick Mitchell Fernie, BC Fernie, BC -7
11 14 99 Al Ramsay Al Ramsay Sand Point, ID Sand Point, ID 3
12 16 63 Terri Markley Terri Markley Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 4
13 12 80 Frank Varner Frank Varner Spokane, WA Spokane, WA -1
14 11 38 Corey McGuire Corey McGuire Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA -3
15 18 65 AJ Ward AJ Ward Spokane, WA Spokane, WA 3
16 20 75 Paul Heuvel Paul Heuvel Priest River, ID Priest River, ID 4
17 13 19 Johnny Curtis Johnny Curtis Nine Mile Falls, WA Nine Mile Falls, WA -4
18 19 94 Allen Tuckerness Allen Tuckerness Newman Lake, WA Newman Lake, WA 1
DQ 10 45 Hunter Harbison Hunter Harbison Otis Orchards, WI Otis Orchards, WI -
8 Laps

B Heat

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 34 Matt Hoyt Matt Hoyt Spokane, WA Spokane, WA 3
2 10 93 Cameron Moore Cameron Moore Post Falls, ID Post Falls, ID 8
3 9 68 Francis Stromski Francis Stromski Oldtown , ID Oldtown , ID 6
4 5 99 Al Ramsay Al Ramsay Sand Point, ID Sand Point, ID 1
5 3 63 Terri Markley Terri Markley Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA -2
6 2 54 Brandon Ballard Brandon Ballard Spokane, WA Spokane, WA -4
7 6 19 Johnny Curtis Johnny Curtis Nine Mile Falls, WA Nine Mile Falls, WA -1
All transfer
8 Laps

A Heat

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 10 Mike Bellomy Mike Bellomy Newman Lake, WA Newman Lake, WA 3
2 7 45 Hunter Harbison Hunter Harbison Otis Orchards, WI Otis Orchards, WI 5
3 9 80 Frank Varner Frank Varner Spokane, WA Spokane, WA 6
4 2 18 Mark Loudin Mark Loudin Dalton Gardens, ID Dalton Gardens, ID -2
5 3 13 Mike Burghard Mike Burghard Newman Lake, WA Newman Lake, WA -2
6 8 38 Corey McGuire Corey McGuire Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 2
7 5 21 David Roberts David Roberts Sandpoint, ID Sandpoint, ID -2
8 1 5 Jess Havens Jess Havens Air Way Heights, WA Air Way Heights, WA -7
9 6 15-H Corkey Harbison Corkey Harbison Otis Orchard, WI Otis Orchard, WI -3
10 10 94 Allen Tuckerness Allen Tuckerness Newman Lake, WA Newman Lake, WA -
All transfer

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 11 80 Frank Varner Frank Varner Spokane, WA Spokane, WA 15.308
2 20 38 Corey McGuire Corey McGuire Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 15.446
3 6 45 Hunter Harbison Hunter Harbison Otis Orchards, WI Otis Orchards, WI 15.500
4 21 15-H Corkey Harbison Corkey Harbison Otis Orchard, WI Otis Orchard, WI 15.546
5 13 21 David Roberts David Roberts Sandpoint, ID Sandpoint, ID 15.622
6 7 10 Mike Bellomy Mike Bellomy Newman Lake, WA Newman Lake, WA 15.646
7 8 13 Mike Burghard Mike Burghard Newman Lake, WA Newman Lake, WA 15.717
8 16 18 Mark Loudin Mark Loudin Dalton Gardens, ID Dalton Gardens, ID 15.857
9 9 94 Allen Tuckerness Allen Tuckerness Newman Lake, WA Newman Lake, WA 15.867
10 18 5 Jess Havens Jess Havens Air Way Heights, WA Air Way Heights, WA 15.920
11 19 66 Rick Mitchell Rick Mitchell Fernie, BC Fernie, BC 15.926
12 1 93 Cameron Moore Cameron Moore Post Falls, ID Post Falls, ID 15.960
13 17 68 Francis Stromski Francis Stromski Oldtown , ID Oldtown , ID 16.029
14 14 33 Jody Duncan Jody Duncan Athol, ID Athol, ID 16.127
15 12 75 Paul Heuvel Paul Heuvel Priest River, ID Priest River, ID 16.364
16 4 19 Johnny Curtis Johnny Curtis Nine Mile Falls, WA Nine Mile Falls, WA 16.401
17 15 99 Al Ramsay Al Ramsay Sand Point, ID Sand Point, ID 16.507
18 5 34 Matt Hoyt Matt Hoyt Spokane, WA Spokane, WA 16.510
19 10 63 Terri Markley Terri Markley Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 16.576
20 3 54 Brandon Ballard Brandon Ballard Spokane, WA Spokane, WA 17.383
21 2 65 AJ Ward AJ Ward Spokane, WA Spokane, WA 18.170
All transfer

West Coast Modifieds

40 Laps

Modified Main Event

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 24 Lucas Bird Lucas Bird Electric city, WA Electric city, WA 5
2 2 95 Daniel Braton Daniel Braton Rathdrum, ID Rathdrum, ID -
3 5 6 Randy Lerch Randy Lerch Spokane, WA Spokane, WA 2
4 3 21 Jason Hanks Jason Hanks Colville, WA Colville, WA -1
5 4 3 Mark Weaver Mark Weaver Colville, WA Colville, WA -1
6 1 4 Brian Lepp Brian Lepp Colville, WA Colville, WA -5
7 7 13 Leonard Robertson Leonard Robertson Colville, WA Colville, WA -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 95 Daniel Braton Daniel Braton Rathdrum, ID Rathdrum, ID 1
2 1 4 Brian Lepp Brian Lepp Colville, WA Colville, WA -1
3 6 24 Lucas Bird Lucas Bird Electric city, WA Electric city, WA 3
4 3 21 Jason Hanks Jason Hanks Colville, WA Colville, WA -1
5 5 6 Randy Lerch Randy Lerch Spokane, WA Spokane, WA -
6 4 3 Mark Weaver Mark Weaver Colville, WA Colville, WA -2
7 7 13 Leonard Robertson Leonard Robertson Colville, WA Colville, WA -
All transfer

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 7 24 Lucas Bird Lucas Bird Electric city, WA Electric city, WA 13.616
2 6 6 Randy Lerch Randy Lerch Spokane, WA Spokane, WA 13.783
3 3 3 Mark Weaver Mark Weaver Colville, WA Colville, WA 13.919
4 1 21 Jason Hanks Jason Hanks Colville, WA Colville, WA 14.161
5 4 95 Daniel Braton Daniel Braton Rathdrum, ID Rathdrum, ID 14.328
6 5 4 Brian Lepp Brian Lepp Colville, WA Colville, WA 14.426
7 2 13 Leonard Robertson Leonard Robertson Colville, WA Colville, WA 14.706
All transfer

Latest Photos

Latest Videos

Last Wreck It Racing in 2019- 8/24/19
MONSTER TRUCKS at Stateline Speedway
Garwood Roller Derby at Wreck It Racing
Boat Race
Rock Auto - Stateline Speedway
Coca Cola
Monster Energy
Findlay Post Falls
Johnson Surveying
North West Road and Drive
Superior Towing  Recovery
Contingency Connection Racer
Project Filter
Custom Truck
RaceCals
Eljay Oil
Kidds Dental
Les Schwab Tires
Motion Auto Supply
Silver Lake Mall
Angels Bail Bonds
Associated Agents Group
Sure Stay Plus Hotel