Stateline Speedway

  • 1
  • 2
Season Passes_Black Friday Sale

Season Passes_Black Friday Sale

Prices for Season Pass and Link where to buy them

congratulations

congratulations

Winners 2021

6/12/2021 - Stateline Speedway

6/12/2021 - Stateline Speedway

Post Falls, ID

Sneva Memorial Open Wheel Extravaganza Sprint Cars

Classes

  • Eljay Oil Nostalgia Modified12 entries
  • IWS Sprints13 entries
  • West Coast Modifieds14 entries
  • Vintage Old Timers12 entries
  • Motion Auto Supply Early Stocks11 entries
  • WESCO Sprints8 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Eljay Oil Nostalgia Modified

25 Laps

Main Event

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 57 Gerald Nash Gerald Nash Spokane, WA Spokane, WA 5
2 4 24 George Chambers George Chambers 2
3 7 64 Neal Arsenault Neal Arsenault Spokane, WA Spokane, WA 4
4 3 54 Arron Clother Arron Clother Hillyard, WA Hillyard, WA -1
5 10 28 Chris Myers Chris Myers Spokane, WA Spokane, WA 5
6 5 21 Jeff Meyers Jeff Meyers Spokane, WA Spokane, WA -1
7 1 66 Gordon Nash Gordon Nash Spokane, WA Spokane, WA -6
8 2 65 Randy Adams Randy Adams Wenatchee, WA Wenatchee, WA -6
9 8 360 Brandon Ballard Brandon Ballard Spokane, WA Spokane, WA -1
10 9 76 Bruce Waugh Bruce Waugh Spokane, WA Spokane, WA -1
11 12 33 Duncan Behar Duncan Behar Athol, ID Athol, ID 1
12 11 23 Chad Broom Chad Broom Spokane, WA Spokane, WA -1
8 Laps

B Heat

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 23 Chad Broom Chad Broom Spokane, WA Spokane, WA 4
2 3 64 Neal Arsenault Neal Arsenault Spokane, WA Spokane, WA 1
3 4 66 Gordon Nash Gordon Nash Spokane, WA Spokane, WA 1
4 2 360 Brandon Ballard Brandon Ballard Spokane, WA Spokane, WA -2
5 1 76 Bruce Waugh Bruce Waugh Spokane, WA Spokane, WA -4
6 6 33 Duncan Behar Duncan Behar Athol, ID Athol, ID -
All transfer
8 Laps

A Heat

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 24 George Chambers George Chambers 3
2 3 54 Arron Clother Arron Clother Hillyard, WA Hillyard, WA 1
3 6 57 Gerald Nash Gerald Nash Spokane, WA Spokane, WA 3
4 5 21 Jeff Meyers Jeff Meyers Spokane, WA Spokane, WA 1
5 2 28 Chris Myers Chris Myers Spokane, WA Spokane, WA -3
6 1 65 Randy Adams Randy Adams Wenatchee, WA Wenatchee, WA -5
All transfer

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 11 57 Gerald Nash Gerald Nash Spokane, WA Spokane, WA 14.360
2 10 21 Jeff Meyers Jeff Meyers Spokane, WA Spokane, WA 14.916
3 5 24 George Chambers George Chambers 14.985
4 4 54 Arron Clother Arron Clother Hillyard, WA Hillyard, WA 15.134
5 7 28 Chris Myers Chris Myers Spokane, WA Spokane, WA 15.136
6 1 65 Randy Adams Randy Adams Wenatchee, WA Wenatchee, WA 15.242
7 12 66 Gordon Nash Gordon Nash Spokane, WA Spokane, WA 15.307
8 6 64 Neal Arsenault Neal Arsenault Spokane, WA Spokane, WA 15.315
9 9 360 Brandon Ballard Brandon Ballard Spokane, WA Spokane, WA 16.139
10 2 76 Bruce Waugh Bruce Waugh Spokane, WA Spokane, WA 16.175
11 3 33 Duncan Behar Duncan Behar Athol, ID Athol, ID 16.978
All transfer

IWS Sprints

30 Laps

Main Event

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 12 Cameron Neisinger Cameron Neisinger Everett, WA Everett, WA 6
2 6 7D Randy Dubois Randy Dubois Redmond, WA Redmond, WA 4
3 1 1W Chris Ochs Chris Ochs Colville, WA Colville, WA -2
4 4 65 Levi Rose Levi Rose Colville, WA Colville, WA -
5 5 64 T.J. Sneva T.J. Sneva Spokane, WA Spokane, WA -
6 2 44 Marv Schultz Marv Schultz Spokane, WA Spokane, WA -4
7 3 57C Chris Schmelzle Chris Schmelzle Colville, WA Colville, WA -4
8 11 56 Stan Perkins Stan Perkins Houston, TX Houston, TX 3
9 9 5 Thomas Beierman Thomas Beierman Ephrata, WA Ephrata, WA -
10 8 69 Andrew Wedekind Andrew Wedekind Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA -2
11 13 41 Brad Richardson Brad Richardson Everett, WA Everett, WA 2
12 12 84 Don Williams Don Williams Deer Park, WA Deer Park, WA -
8 Laps

B HeatRanch Built

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 56 Stan Perkins Stan Perkins Houston, TX Houston, TX 1
2 5 69 Andrew Wedekind Andrew Wedekind Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA 3
3 6 1W Chris Ochs Chris Ochs Colville, WA Colville, WA 3
4 4 5 Thomas Beierman Thomas Beierman Ephrata, WA Ephrata, WA -
5 1 84 Don Williams Don Williams Deer Park, WA Deer Park, WA -4
6 3 25Z Kevin Ratel Kevin Ratel Colville, WA Colville, WA -3
7 7 41 Brad Richardson Brad Richardson Everett, WA Everett, WA -
All transfer
8 Laps

A HeatRanch Built

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 7D Randy Dubois Randy Dubois Redmond, WA Redmond, WA 4
2 6 12 Cameron Neisinger Cameron Neisinger Everett, WA Everett, WA 4
3 2 57C Chris Schmelzle Chris Schmelzle Colville, WA Colville, WA -1
4 1 44 Marv Schultz Marv Schultz Spokane, WA Spokane, WA -3
5 3 65 Levi Rose Levi Rose Colville, WA Colville, WA -2
6 4 64 T.J. Sneva T.J. Sneva Spokane, WA Spokane, WA -2
All transfer

QualifyingRayce Rudeen Foundation

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 2 12 Cameron Neisinger Cameron Neisinger Everett, WA Everett, WA 11.633
2 1 7D Randy Dubois Randy Dubois Redmond, WA Redmond, WA 11.659
3 3 64 T.J. Sneva T.J. Sneva Spokane, WA Spokane, WA 11.907
4 10 65 Levi Rose Levi Rose Colville, WA Colville, WA 11.998
5 12 57C Chris Schmelzle Chris Schmelzle Colville, WA Colville, WA 12.122
6 8 44 Marv Schultz Marv Schultz Spokane, WA Spokane, WA 12.290
7 6 1W Chris Ochs Chris Ochs Colville, WA Colville, WA 12.305
8 9 69 Andrew Wedekind Andrew Wedekind Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA 12.504
9 13 5 Thomas Beierman Thomas Beierman Ephrata, WA Ephrata, WA 12.786
10 5 25Z Kevin Ratel Kevin Ratel Colville, WA Colville, WA 12.800
11 11 56 Stan Perkins Stan Perkins Houston, TX Houston, TX 12.811
12 4 84 Don Williams Don Williams Deer Park, WA Deer Park, WA 13.170
13 7 41 Brad Richardson Brad Richardson Everett, WA Everett, WA 13.345
All transfer

West Coast Modifieds

50 Laps

Main Event

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 21 Jason Hanks Jason Hanks Colville, WA Colville, WA -
2 4 6 Randy Lerch Randy Lerch Spokane, WA Spokane, WA 2
3 5 68 Bart Hector Jr Bart Hector Jr Ephrata, WA Ephrata, WA 2
4 10 68SR Bart Hector Sr Bart Hector Sr Ephrada, WA Ephrada, WA 6
5 6 24 Lucas Bird Lucas Bird Electric city, WA Electric city, WA 1
6 3 23 Bruce Stinger Bruce Stinger Polson, MT Polson, MT -3
7 11 4 Brian Lepp Brian Lepp Colville, WA Colville, WA 4
8 8 95 Daniel Braton Daniel Braton Rathdrum, ID Rathdrum, ID -
9 7 12 David Stinger David Stinger PABLO, MT PABLO, MT -2
10 2 93 Jeff Braton Jeff Braton Rathdrum, ID Rathdrum, ID -8
11 13 18 Scott Seltzer Scott Seltzer St. Maries, ID St. Maries, ID 2
12 12 13 Leonard Robertson Leonard Robertson Colville, WA Colville, WA -
13 9 3 Mark Weaver Mark Weaver Colville, WA Colville, WA -4
8 Laps

B Heat

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 68SR Bart Hector Sr Bart Hector Sr Ephrada, WA Ephrada, WA 2
2 5 95 Daniel Braton Daniel Braton Rathdrum, ID Rathdrum, ID 3
3 7 18 Scott Seltzer Scott Seltzer St. Maries, ID St. Maries, ID 4
4 1 13 Leonard Robertson Leonard Robertson Colville, WA Colville, WA -3
5 2 4 Brian Lepp Brian Lepp Colville, WA Colville, WA -3
6 4 3 Mark Weaver Mark Weaver Colville, WA Colville, WA -2
7 6 77 Lucas Cole Lucas Cole Colville, WA Colville, WA -1
All transfer
8 Laps

A Heat

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 21 Jason Hanks Jason Hanks Colville, WA Colville, WA 1
2 3 93 Jeff Braton Jeff Braton Rathdrum, ID Rathdrum, ID 1
3 6 68 Bart Hector Jr Bart Hector Jr Ephrata, WA Ephrata, WA 3
4 1 12 David Stinger David Stinger PABLO, MT PABLO, MT -3
5 7 24 Lucas Bird Lucas Bird Electric city, WA Electric city, WA 2
6 4 23 Bruce Stinger Bruce Stinger Polson, MT Polson, MT -2
7 5 6 Randy Lerch Randy Lerch Spokane, WA Spokane, WA -2
All transfer

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 12 24 Lucas Bird Lucas Bird Electric city, WA Electric city, WA 13.368
2 6 68 Bart Hector Jr Bart Hector Jr Ephrata, WA Ephrata, WA 13.475
3 8 6 Randy Lerch Randy Lerch Spokane, WA Spokane, WA 13.736
4 2 23 Bruce Stinger Bruce Stinger Polson, MT Polson, MT 13.926
5 14 93 Jeff Braton Jeff Braton Rathdrum, ID Rathdrum, ID 13.981
6 13 21 Jason Hanks Jason Hanks Colville, WA Colville, WA 13.984
7 4 12 David Stinger David Stinger PABLO, MT PABLO, MT 14.061
8 9 95 Daniel Braton Daniel Braton Rathdrum, ID Rathdrum, ID 14.109
9 3 3 Mark Weaver Mark Weaver Colville, WA Colville, WA 14.128
10 11 68SR Bart Hector Sr Bart Hector Sr Ephrada, WA Ephrada, WA 14.170
11 1 4 Brian Lepp Brian Lepp Colville, WA Colville, WA 14.259
12 5 18 Scott Seltzer Scott Seltzer St. Maries, ID St. Maries, ID 14.335
13 10 13 Leonard Robertson Leonard Robertson Colville, WA Colville, WA 14.413
14 7 77 Lucas Cole Lucas Cole Colville, WA Colville, WA 14.909
All transfer

Vintage Old Timers

20 Laps

Main Event

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 32 John Dahl John Dahl Rathdrum, ID Rathdrum, ID 1
2 6 2 Frank Volz Jr Frank Volz Jr Spokane, WA Spokane, WA 4
3 3 57C Levi Rose Levi Rose Colville, WA Colville, WA -
4 5 1G Chris Ochs Chris Ochs Colville, WA Colville, WA 1
5 7 4C John Coogan John Coogan Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 2
6 1 14 Jeff Cook Jeff Cook Colbert, WA Colbert, WA -5
7 8 51 Chris Drakos Chris Drakos Hayden, ID Hayden, ID 1
8 9 13 Dave Skyberg Dave Skyberg Boise, ID Boise, ID 1
9 10 13R Mike Robideaux Mike Robideaux Spokane, WA Spokane, WA 1
10 11 35 Lowell Heesch Lowell Heesch Boise, ID Boise, ID 1
11 4 99 Shawn Priest Shawn Priest Spokane, WA Spokane, WA -7
8 Laps

B Heat

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 51 Chris Drakos Chris Drakos Hayden, ID Hayden, ID 1
2 3 13R Mike Robideaux Mike Robideaux Spokane, WA Spokane, WA 1
3 1 13 Dave Skyberg Dave Skyberg Boise, ID Boise, ID -2
4 4 35 Lowell Heesch Lowell Heesch Boise, ID Boise, ID -
All transfer
8 Laps

A Heat

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 32 John Dahl John Dahl Rathdrum, ID Rathdrum, ID 1
2 4 99 Shawn Priest Shawn Priest Spokane, WA Spokane, WA 2
3 3 57C Levi Rose Levi Rose Colville, WA Colville, WA -
4 6 2 Frank Volz Jr Frank Volz Jr Spokane, WA Spokane, WA 2
5 1 14 Jeff Cook Jeff Cook Colbert, WA Colbert, WA -4
6 5 1G Chris Ochs Chris Ochs Colville, WA Colville, WA -1
7 7 4C John Coogan John Coogan Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA -
All transfer

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 3 4C John Coogan John Coogan Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 13.591
2 9 2 Frank Volz Jr Frank Volz Jr Spokane, WA Spokane, WA 13.736
3 10 1G Chris Ochs Chris Ochs Colville, WA Colville, WA 13.756
4 5 99 Shawn Priest Shawn Priest Spokane, WA Spokane, WA 13.841
5 8 57C Levi Rose Levi Rose Colville, WA Colville, WA 13.950
6 2 32 John Dahl John Dahl Rathdrum, ID Rathdrum, ID 14.011
7 1 14 Jeff Cook Jeff Cook Colbert, WA Colbert, WA 14.200
8 4 13R Mike Robideaux Mike Robideaux Spokane, WA Spokane, WA 15.602
9 12 51 Chris Drakos Chris Drakos Hayden, ID Hayden, ID 15.780
10 6 13 Dave Skyberg Dave Skyberg Boise, ID Boise, ID 16.322
11 11 35 Lowell Heesch Lowell Heesch Boise, ID Boise, ID 17.270
12 7 18 Frank Volz Sr Frank Volz Sr Mead, WA Mead, WA 17.374

Motion Auto Supply Early Stocks

20 Laps

MAIN EVENT

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 33 Ken Iverson Ken Iverson Moscow, ID Moscow, ID 7
2 6 45 Aleena Schovaers Aleena Schovaers Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 4
3 7 88 Matt Duncan Matt Duncan Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 4
4 3 2 Jacob Martin Jacob Martin Mead, WA Mead, WA -1
5 2 77 LoraLee Wilson LoraLee Wilson Wilson Creek, WA Wilson Creek, WA -3
6 10 X Kevin Adamson Kevin Adamson Ephrata, WA Ephrata, WA 4
7 4 07 John Brueher John Brueher Spokane, WA Spokane, WA -3
8 9 17 Rod Fuchs Rod Fuchs Moses Lake, WA Moses Lake, WA 1
9 5 54 James Herreid James Herreid Othello, WA Othello, WA -4
10 1 96 Steve Spalding Steve Spalding Spokane, WA Spokane, WA -9
8 Laps

B HEAT

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 96 Steve Spalding Steve Spalding Spokane, WA Spokane, WA -
2 3 2 Jacob Martin Jacob Martin Mead, WA Mead, WA 1
3 2 77 LoraLee Wilson LoraLee Wilson Wilson Creek, WA Wilson Creek, WA -1
4 4 07 John Brueher John Brueher Spokane, WA Spokane, WA -
5 5 17 Rod Fuchs Rod Fuchs Moses Lake, WA Moses Lake, WA -
6 6 X Kevin Adamson Kevin Adamson Ephrata, WA Ephrata, WA -
All transfer
8 Laps

A HEAT

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 33 Ken Iverson Ken Iverson Moscow, ID Moscow, ID 4
2 4 88 Matt Duncan Matt Duncan Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 2
3 1 54 James Herreid James Herreid Othello, WA Othello, WA -2
4 3 45 Aleena Schovaers Aleena Schovaers Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA -1
5 2 44 Patrick Norris Patrick Norris Post Falls, ID Post Falls, ID -3
All transfer

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 7 33 Ken Iverson Ken Iverson Moscow, ID Moscow, ID 15.810
2 3 88 Matt Duncan Matt Duncan Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 16.080
3 1 45 Aleena Schovaers Aleena Schovaers Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 16.264
4 11 44 Patrick Norris Patrick Norris Post Falls, ID Post Falls, ID 16.277
5 9 54 James Herreid James Herreid Othello, WA Othello, WA 16.486
6 6 X Kevin Adamson Kevin Adamson Ephrata, WA Ephrata, WA 16.767
7 10 07 John Brueher John Brueher Spokane, WA Spokane, WA 16.820
8 8 2 Jacob Martin Jacob Martin Mead, WA Mead, WA 16.855
9 5 77 LoraLee Wilson LoraLee Wilson Wilson Creek, WA Wilson Creek, WA 16.991
10 2 96 Steve Spalding Steve Spalding Spokane, WA Spokane, WA 17.113
11 4 17 Rod Fuchs Rod Fuchs Moses Lake, WA Moses Lake, WA 17.791
All transfer

WESCO Sprints

30 Laps

Main Event

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 69 Andrew Wedekind Andrew Wedekind Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA 3
2 5 77 Ethan Smith Ethan Smith Moses Lake, WA Moses Lake, WA 3
3 2 1R Russell Root Russell Root Maltby, WA Maltby, WA -1
4 1 5 Thomas Beierman Thomas Beierman Ephrata, WA Ephrata, WA -3
5 6 XX Frank Volz Jr Frank Volz Jr Spokane, WA Spokane, WA 1
6 7 92 Duane Hallgren Jr Duane Hallgren Jr Gold Bar, WA Gold Bar, WA 1
7 3 50 Richard Hill Richard Hill Richland, WA Richland, WA -4
8 Laps

HEAT

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 1R Russell Root Russell Root Maltby, WA Maltby, WA 3
2 6 69 Andrew Wedekind Andrew Wedekind Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA 4
3 2 77 Ethan Smith Ethan Smith Moses Lake, WA Moses Lake, WA -1
4 5 50 Richard Hill Richard Hill Richland, WA Richland, WA 1
5 3 5 Thomas Beierman Thomas Beierman Ephrata, WA Ephrata, WA -2
6 1 92 Duane Hallgren Jr Duane Hallgren Jr Gold Bar, WA Gold Bar, WA -5

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 7 69 Andrew Wedekind Andrew Wedekind Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA 12.555
2 6 50 Richard Hill Richard Hill Richland, WA Richland, WA 12.908
3 4 1R Russell Root Russell Root Maltby, WA Maltby, WA 13.171
4 3 5 Thomas Beierman Thomas Beierman Ephrata, WA Ephrata, WA 13.243
5 5 77 Ethan Smith Ethan Smith Moses Lake, WA Moses Lake, WA 13.543
6 2 XX Frank Volz Jr Frank Volz Jr Spokane, WA Spokane, WA 13.712
7 1 92 Duane Hallgren Jr Duane Hallgren Jr Gold Bar, WA Gold Bar, WA 14.585
8 31 Larry Ebner Larry Ebner Spokane, WA Spokane, WA 14.960
All transfer

Latest Photos

Latest Videos

Last Wreck It Racing in 2019- 8/24/19
MONSTER TRUCKS at Stateline Speedway
Garwood Roller Derby at Wreck It Racing
Boat Race
Rock Auto - Stateline Speedway
Coca Cola
Monster Energy
Flattop Roofing
Findlay Post Falls
Johnson Surveying
North West Road and Drive
Superior Towing  Recovery
Contingency Connection Racer
Project Filter
Dirt Kart Real Racing
Custom Truck