Stateline Speedway

  • 1
  • 2
  • 3
Invitational

Invitational

Roadrunner and Hobby Invitational

Chris Janson

Chris Janson

Chris Janson Concert July 24th 2024

Aaron Tippin Concert

Aaron Tippin Concert

Join us July 6th as we present Aaron Tippin and Keith Anderson live in concert.

7/22/2023 - Stateline Speedway

7/22/2023 - Stateline Speedway

Post Falls, ID

Saturday Night Racing

Classes

  • Lanzce Douglass Bandoleros10 entries
  • Motion Auto Supply Early Stocks6 entries
  • Eljay Oil Nostalgia Modified9 entries
  • AMCA Bandits7 entries
  • WMRA6 entries
  • NW Focus Midgets3 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Lanzce Douglass Bandoleros

20 Laps

Main Event

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 44 Carsyn Murphy Carsyn Murphy Spokane, WA Spokane, WA 3
2 5 27 Sydney Hamlin Sydney Hamlin Post Falls, ID Post Falls, ID 3
3 6 8 Bristol Monroe Bristol Monroe Meridian, ID Meridian, ID 3
4 7 7 Zachary Score Zachary Score Rathdrum, ID Rathdrum, ID 3
5 9 44S Braxton Smith Braxton Smith PostFalls, ID PostFalls, ID 4
6 1 23 Caelem Stewart Caelem Stewart Spokane, WA Spokane, WA -5
7 8 3M Gracie McLendon Gracie McLendon Chatteroy, WA Chatteroy, WA 1
8 3 24 Cole Dasenbrock Cole Dasenbrock Deer Park, WA Deer Park, WA -5
9 2 3 Maddex Clanton Maddex Clanton Rathdrum, ID Rathdrum, ID -7
10 10 19EM Emily Hamlin Emily Hamlin Post Falls, ID Post Falls, ID -
8 Laps

B HEAT

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 8 Bristol Monroe Bristol Monroe Meridian, ID Meridian, ID 3
2 2 3M Gracie McLendon Gracie McLendon Chatteroy, WA Chatteroy, WA -
3 3 7 Zachary Score Zachary Score Rathdrum, ID Rathdrum, ID -
4 1 44S Braxton Smith Braxton Smith PostFalls, ID PostFalls, ID -3
5 5 19EM Emily Hamlin Emily Hamlin Post Falls, ID Post Falls, ID -
8 Laps

A HEAT

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 44 Carsyn Murphy Carsyn Murphy Spokane, WA Spokane, WA 4
2 4 24 Cole Dasenbrock Cole Dasenbrock Deer Park, WA Deer Park, WA 2
3 3 3 Maddex Clanton Maddex Clanton Rathdrum, ID Rathdrum, ID -
4 1 27 Sydney Hamlin Sydney Hamlin Post Falls, ID Post Falls, ID -3
5 2 23 Caelem Stewart Caelem Stewart Spokane, WA Spokane, WA -3

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 7 44 Carsyn Murphy Carsyn Murphy Spokane, WA Spokane, WA 16.133
2 2 24 Cole Dasenbrock Cole Dasenbrock Deer Park, WA Deer Park, WA 16.165
3 1 3 Maddex Clanton Maddex Clanton Rathdrum, ID Rathdrum, ID 16.360
4 10 23 Caelem Stewart Caelem Stewart Spokane, WA Spokane, WA 16.961
5 4 27 Sydney Hamlin Sydney Hamlin Post Falls, ID Post Falls, ID 17.010
6 6 8 Bristol Monroe Bristol Monroe Meridian, ID Meridian, ID 17.189
7 8 7 Zachary Score Zachary Score Rathdrum, ID Rathdrum, ID 17.210
8 5 3M Gracie McLendon Gracie McLendon Chatteroy, WA Chatteroy, WA 18.067
9 9 44S Braxton Smith Braxton Smith PostFalls, ID PostFalls, ID 18.152
10 3 19EM Emily Hamlin Emily Hamlin Post Falls, ID Post Falls, ID 21.088
All transfer

Motion Auto Supply Early Stocks

25 Laps

Main Event

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 53 James Herreid James Herreid Othello, WA Othello, WA 4
2 1 97 Michael Kent Michael Kent Otis Orchards, WA Otis Orchards, WA -1
3 2 17 Rodney Fuchs Rodney Fuchs Moses Lake, WA Moses Lake, WA -1
4 3 09 Tessa Howell Tessa Howell Athol, ID Athol, ID -1
5 4 44 John Brueher John Brueher Othello, WA Othello, WA -1
8 Laps

Heat Race

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 17 Rodney Fuchs Rodney Fuchs Moses Lake, WA Moses Lake, WA 1
2 4 44 John Brueher John Brueher Othello, WA Othello, WA 2
3 5 53 James Herreid James Herreid Othello, WA Othello, WA 2
4 3 09 Tessa Howell Tessa Howell Athol, ID Athol, ID -1
5 1 97 Michael Kent Michael Kent Otis Orchards, WA Otis Orchards, WA -4

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 3 53 James Herreid James Herreid Othello, WA Othello, WA 15.324
2 1 44 John Brueher John Brueher Othello, WA Othello, WA 15.835
3 4 09 Tessa Howell Tessa Howell Athol, ID Athol, ID 16.034
4 2 17 Rodney Fuchs Rodney Fuchs Moses Lake, WA Moses Lake, WA 16.078
5 5 97 Michael Kent Michael Kent Otis Orchards, WA Otis Orchards, WA 16.605
DNS 6 77 LoraLee Wilson LoraLee Wilson Wilson Creek, WA Wilson Creek, WA

Eljay Oil Nostalgia Modified

25 Laps

A Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 98 Frank Volz Jr Frank Volz Jr Spokane, WA Spokane, WA 5
2 7 23 Chad Broom Chad Broom Spokane, WA Spokane, WA 5
3 2 28 Chris Myers Chris Myers Spokane, WA Spokane, WA -1
4 4 22 Marshall Hallett Marshall Hallett Asotin , WA Asotin , WA -
5 5 66 Gordon Nash Gordon Nash Spokane, WA Spokane, WA -
6 1 64 Terry Carter Terry Carter Snohmish, WA Snohmish, WA -5
7 3 360 Brandon Ballard Brandon Ballard Newman Lake, WA Newman Lake, WA -4
8 9 06 Ben Conn Ben Conn Post Falls, ID Post Falls, ID 1
9 8 54 Arron Clother Arron Clother Hillyard, WA Hillyard, WA -1
8 Laps

HEAT RACE

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 98 Frank Volz Jr Frank Volz Jr Spokane, WA Spokane, WA 5
2 7 23 Chad Broom Chad Broom Spokane, WA Spokane, WA 5
3 2 28 Chris Myers Chris Myers Spokane, WA Spokane, WA -1
4 4 22 Marshall Hallett Marshall Hallett Asotin , WA Asotin , WA -
5 3 360 Brandon Ballard Brandon Ballard Newman Lake, WA Newman Lake, WA -2
6 5 66 Gordon Nash Gordon Nash Spokane, WA Spokane, WA -1
7 1 64 Terry Carter Terry Carter Snohmish, WA Snohmish, WA -6
8 8 54 Arron Clother Arron Clother Hillyard, WA Hillyard, WA -
DNS 9 06 Ben Conn Ben Conn Post Falls, ID Post Falls, ID -

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 2 23 Chad Broom Chad Broom Spokane, WA Spokane, WA 14.083
2 9 98 Frank Volz Jr Frank Volz Jr Spokane, WA Spokane, WA 14.186
3 8 66 Gordon Nash Gordon Nash Spokane, WA Spokane, WA 14.365
4 6 22 Marshall Hallett Marshall Hallett Asotin , WA Asotin , WA 14.368
5 1 360 Brandon Ballard Brandon Ballard Newman Lake, WA Newman Lake, WA 14.412
6 7 28 Chris Myers Chris Myers Spokane, WA Spokane, WA 14.457
7 3 64 Terry Carter Terry Carter Snohmish, WA Snohmish, WA 14.844
DNS 4 54 Arron Clother Arron Clother Hillyard, WA Hillyard, WA
DNS 5 06 Ben Conn Ben Conn Post Falls, ID Post Falls, ID
All transfer

AMCA Bandits

20 Laps

Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 18C Rick Taylor Rick Taylor Penticton, BC Penticton, BC 5
2 3 4W Brian Taylor Brian Taylor Tumwater, WA Tumwater, WA 1
3 4 1W Daryl Knutson Daryl Knutson Marysville, WA Marysville, WA 1
4 5 14W Cameron Stark Cameron Stark Kingston, WA Kingston, WA 1
5 2 8W Dale Knutson Dale Knutson Bothell, WA Bothell, WA -3
6 1 42 Jay Elliot Jay Elliot Bremerton, WA Bremerton, WA -5
7 7 87 James Ham James Ham , WA , WA -
8 Laps

Heat

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 18C Rick Taylor Rick Taylor Penticton, BC Penticton, BC 4
2 2 1W Daryl Knutson Daryl Knutson Marysville, WA Marysville, WA -
3 6 14W Cameron Stark Cameron Stark Kingston, WA Kingston, WA 3
4 4 4W Brian Taylor Brian Taylor Tumwater, WA Tumwater, WA -
5 3 8W Dale Knutson Dale Knutson Bothell, WA Bothell, WA -2
6 1 42 Jay Elliot Jay Elliot Bremerton, WA Bremerton, WA -5
7 7 87 James Ham James Ham , WA , WA -

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 5 14W Cameron Stark Cameron Stark Kingston, WA Kingston, WA 14.864
2 7 18C Rick Taylor Rick Taylor Penticton, BC Penticton, BC 14.881
3 6 4W Brian Taylor Brian Taylor Tumwater, WA Tumwater, WA 15.056
4 3 8W Dale Knutson Dale Knutson Bothell, WA Bothell, WA 15.251
5 4 1W Daryl Knutson Daryl Knutson Marysville, WA Marysville, WA 15.274
6 1 42 Jay Elliot Jay Elliot Bremerton, WA Bremerton, WA 15.565
7 2 87 James Ham James Ham , WA , WA 17.338

WMRA

20 Laps

MAIN EVENT

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 84 Anthony Seidelmaan Anthony Seidelmaan Marysville, WA Marysville, WA 3
2 3 4 Garrett McLees Garrett McLees Olympia, WA Olympia, WA 1
3 5 0 dan matthews dan matthews esquimalt, BC esquimalt, BC 2
4 1 21 Scott Seidleman Scott Seidleman Tacoma, WA Tacoma, WA -3
5 2 81 Kenny Wood Kenny Wood -3
DNS 6 72 Josh Westerfield Josh Westerfield Everett, WA Everett, WA -
8 Laps

HEAT RACE

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 84 Anthony Seidelmaan Anthony Seidelmaan Marysville, WA Marysville, WA 3
2 3 4 Garrett McLees Garrett McLees Olympia, WA Olympia, WA 1
3 2 81 Kenny Wood Kenny Wood -1
4 1 21 Scott Seidleman Scott Seidleman Tacoma, WA Tacoma, WA -3
5 5 0 dan matthews dan matthews esquimalt, BC esquimalt, BC -
DNS 6 72 Josh Westerfield Josh Westerfield Everett, WA Everett, WA -

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 3 84 Anthony Seidelmaan Anthony Seidelmaan Marysville, WA Marysville, WA 13.266
2 2 4 Garrett McLees Garrett McLees Olympia, WA Olympia, WA 13.383
3 6 81 Kenny Wood Kenny Wood 13.658
4 4 21 Scott Seidleman Scott Seidleman Tacoma, WA Tacoma, WA 13.852
5 1 0 dan matthews dan matthews esquimalt, BC esquimalt, BC 14.207
DNS 5 72 Josh Westerfield Josh Westerfield Everett, WA Everett, WA

NW Focus Midgets

10 Laps

Main Event

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 4C John Coogan John Coogan Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 2
2 2 17 Dixon Helgeson Dixon Helgeson Otis Orchards, WA Otis Orchards, WA -
3 1 52 Mike Robideaux Mike Robideaux Spokane, WA Spokane, WA -2
4 Laps

Trophy Dash

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 4C John Coogan John Coogan Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 2
2 1 52 Mike Robideaux Mike Robideaux Spokane, WA Spokane, WA -1
3 2 17 Dixon Helgeson Dixon Helgeson Otis Orchards, WA Otis Orchards, WA -1

Latest Photos

Latest Videos

Last Wreck It Racing in 2019- 8/24/19
MONSTER TRUCKS at Stateline Speedway
Garwood Roller Derby at Wreck It Racing
Boat Race
Coca Cola
Monster Energy
Findlay Post Falls
Johnson Surveying
North West Road and Drive
Contingency Connection Racer
Custom Truck
RaceCals
Eljay Oil
Kidds Dental
Les Schwab Tires
Motion Auto Supply
Silver Lake Mall
Angels Bail Bonds
Associated Agents Group
Sure Stay Plus Hotel
VP
American On-Site Services
Holiday Heating
Impel Motorsports
Northwest Sweeping