Stateline Speedway

  • 1
Last Race Of 2021

Last Race Of 2021

Kid's Night

7/10/2021 - Stateline Speedway

Post Falls, ID

Roadrunner Challenge Race

Classes

  • Eljay Oil Nostalgia Modified14 entries
  • Early Stocks11 entries
  • Superior Towing Roadrunners30 entries
  • Park Model Homes Fever 412 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Eljay Oil Nostalgia Modified

25 Laps

MAIN EVENTEljay Oil

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 57 Gerald Nash Gerald Nash Spokane, WA Spokane, WA 2
2 2 24 George Chambers George Chambers -
3 8 23 Chad Broom Chad Broom Spokane, WA Spokane, WA 5
4 13 7 Mike Clother Mike Clother Tacoma, WA Tacoma, WA 9
5 1 21 Jeff Meyers Jeff Meyers Spokane, WA Spokane, WA -4
6 5 66 Gordon Nash Gordon Nash Spokane, WA Spokane, WA -1
7 10 54 Arron Clother Arron Clother Hillyard, WA Hillyard, WA 3
8 9 65 Randy Adams Randy Adams Wenatchee, WA Wenatchee, WA 1
9 11 76 Bruce Waugh Bruce Waugh Spokane, WA Spokane, WA 2
10 12 360 Brandon Ballard Brandon Ballard Spokane, WA Spokane, WA 2
11 6 64 Neal Arsenault Neal Arsenault Spokane, WA Spokane, WA -5
12 4 28 Chris Myers Chris Myers Spokane, WA Spokane, WA -8
13 7 18 Domanic Hunter Domanic Hunter Belfare, WA Belfare, WA -6
8 Laps

B HEAT

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 54 Arron Clother Arron Clother Hillyard, WA Hillyard, WA 1
2 4 7 Mike Clother Mike Clother Tacoma, WA Tacoma, WA 2
3 5 21 Jeff Meyers Jeff Meyers Spokane, WA Spokane, WA 2
4 3 65 Randy Adams Randy Adams Wenatchee, WA Wenatchee, WA -1
5 6 360 Brandon Ballard Brandon Ballard Spokane, WA Spokane, WA 1
6 1 76 Bruce Waugh Bruce Waugh Spokane, WA Spokane, WA -5
All transfer
8 Laps

A HEAT

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 57 Gerald Nash Gerald Nash Spokane, WA Spokane, WA 1
2 6 18 Domanic Hunter Domanic Hunter Belfare, WA Belfare, WA 4
3 7 23 Chad Broom Chad Broom Spokane, WA Spokane, WA 4
4 1 24 George Chambers George Chambers -3
5 4 66 Gordon Nash Gordon Nash Spokane, WA Spokane, WA -1
6 5 64 Neal Arsenault Neal Arsenault Spokane, WA Spokane, WA -1
7 3 28 Chris Myers Chris Myers Spokane, WA Spokane, WA -4
All transfer

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 11 23 Chad Broom Chad Broom Spokane, WA Spokane, WA 14.545
2 9 18 Domanic Hunter Domanic Hunter Belfare, WA Belfare, WA 14.599
3 4 64 Neal Arsenault Neal Arsenault Spokane, WA Spokane, WA 14.807
4 2 66 Gordon Nash Gordon Nash Spokane, WA Spokane, WA 14.921
5 13 28 Chris Myers Chris Myers Spokane, WA Spokane, WA 15.022
6 3 57 Gerald Nash Gerald Nash Spokane, WA Spokane, WA 15.179
7 8 24 George Chambers George Chambers 15.183
8 1 21 Jeff Meyers Jeff Meyers Spokane, WA Spokane, WA 15.247
9 6 7 Mike Clother Mike Clother Tacoma, WA Tacoma, WA 15.249
10 14 65 Randy Adams Randy Adams Wenatchee, WA Wenatchee, WA 15.342
11 12 54 Arron Clother Arron Clother Hillyard, WA Hillyard, WA 15.522
12 7 76 Bruce Waugh Bruce Waugh Spokane, WA Spokane, WA 16.117
13 10 360 Brandon Ballard Brandon Ballard Spokane, WA Spokane, WA 16.122
14 5 33 Duncan Behar Duncan Behar Athol, ID Athol, ID 16.359
All transfer

Early Stocks

20 Laps

MAIN EVENT

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 45 Aleena Schovaers Aleena Schovaers Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 8
2 8 7 Kevin Adamson Kevin Adamson Ephrata, WA Ephrata, WA 6
3 3 44 John Brueher John Brueher Spokane, WA Spokane, WA -
4 1 17 Rodney Fuchs Rodney Fuchs Moses Lake, WA Moses Lake, WA -3
5 2 77 LoraLee Wilson LoraLee Wilson Wilson Creek, WA Wilson Creek, WA -3
6 5 54 James Herreid James Herreid Othello, WA Othello, WA -1
7 10 86 Carl Kent Jr Carl Kent Jr Otis Orchards, WA Otis Orchards, WA 3
8 6 2 Jacob Martin Jacob Martin Mead, WA Mead, WA -2
9 4 96 Frank Volz Sr Frank Volz Sr Mead, WA Mead, WA -5
10 11 97 Michael Kent Michael Kent Otis Orchards, WA Otis Orchards, WA 1
11 7 88 Matt Duncan Matt Duncan Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA -4
8 Laps

B HEAT

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 77 LoraLee Wilson LoraLee Wilson Wilson Creek, WA Wilson Creek, WA 1
2 4 96 Frank Volz Sr Frank Volz Sr Mead, WA Mead, WA 2
3 3 44 John Brueher John Brueher Spokane, WA Spokane, WA -
4 1 17 Rodney Fuchs Rodney Fuchs Moses Lake, WA Moses Lake, WA -3
5 5 97 Michael Kent Michael Kent Otis Orchards, WA Otis Orchards, WA -
All transfer
8 Laps

A HEAT

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 88 Matt Duncan Matt Duncan Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 2
2 4 7 Kevin Adamson Kevin Adamson Ephrata, WA Ephrata, WA 2
3 5 45 Aleena Schovaers Aleena Schovaers Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 2
4 1 54 James Herreid James Herreid Othello, WA Othello, WA -3
5 2 2 Jacob Martin Jacob Martin Mead, WA Mead, WA -3
All transfer

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 8 45 Aleena Schovaers Aleena Schovaers Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 16.091
2 7 7 Kevin Adamson Kevin Adamson Ephrata, WA Ephrata, WA 16.257
3 9 88 Matt Duncan Matt Duncan Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 16.589
4 1 2 Jacob Martin Jacob Martin Mead, WA Mead, WA 16.678
5 10 54 James Herreid James Herreid Othello, WA Othello, WA 16.931
6 3 96 Frank Volz Sr Frank Volz Sr Mead, WA Mead, WA 17.073
7 5 77 LoraLee Wilson LoraLee Wilson Wilson Creek, WA Wilson Creek, WA 17.131
8 2 44 John Brueher John Brueher Spokane, WA Spokane, WA 17.132
9 6 97 Michael Kent Michael Kent Otis Orchards, WA Otis Orchards, WA 17.308
10 4 17 Rodney Fuchs Rodney Fuchs Moses Lake, WA Moses Lake, WA 17.883
11 11 86 Carl Kent Jr Carl Kent Jr Otis Orchards, WA Otis Orchards, WA 18.665
All transfer

Superior Towing Roadrunners

50 Laps

MAIN EVENT

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 5 Dean Utterback Dean Utterback Yelm, WA Yelm, WA 2
2 11 22P Tony Price Tony Price Redlands, CA Redlands, CA 9
3 2 77L Hunter Lafratta Hunter Lafratta Graham, WA Graham, WA -1
4 6 22 Terry Auckerman Terry Auckerman Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 2
5 1 9 Brandon Garber Brandon Garber Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA -4
6 10 44 Colton Fisher Colton Fisher Ephrata, WA Ephrata, WA 4
7 20 23 Coty Hierholzer Coty Hierholzer Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 13
8 14 98 Bryce Rupert Bryce Rupert Spokane, WA Spokane, WA 6
9 8 11 Garrett Edwards Garrett Edwards Newman Lake, WA Newman Lake, WA -1
10 18 57 Chris Schuh Chris Schuh Spokane, WA Spokane, WA 8
11 19 48 Cameron Christman Cameron Christman Cheney, WA Cheney, WA 8
12 24 20 Sarah Hodgson Sarah Hodgson Mead, WA Mead, WA 12
13 25 77 Garrett Schuh Garrett Schuh Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 12
14 7 13 Edmund Anderson Edmund Anderson Newman Lake, WA Newman Lake, WA -7
15 17 4H John Hagood John Hagood Ephrata, WA Ephrata, WA 2
16 16 18 Andrew Bennett Andrew Bennett Davenport, WA Davenport, WA -
17 15 8 Ryan Burnett Ryan Burnett Spokane, WA Spokane, WA -2
18 26 1H Kenneth Huck Jr. Kenneth Huck Jr. Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 8
19 22 10 Kaden Stinger Kaden Stinger Polson, MT Polson, MT 3
20 4 9B David Bauer David Bauer Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA -16
21 21 52 Sara Duncan Sara Duncan Athol, ID Athol, ID -
22 5 1 Kasey Kleyn Kasey Kleyn Quincy, WA Quincy, WA -17
23 23 10S Cara Schuh Cara Schuh Spokane, WA Spokane, WA -
24 9 22A Jake Utterback Jake Utterback Spanaway, WA Spanaway, WA -15
25 12 7 Jesse Barton Jesse Barton Spokane, WA Spokane, WA -13
26 13 14 Masen Hagood Masen Hagood Ephrata, WA Ephrata, WA -13
12 Laps

B HEAT

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 4H John Hagood John Hagood Ephrata, WA Ephrata, WA -
2 6 10S Cara Schuh Cara Schuh Spokane, WA Spokane, WA 4
3 5 20 Sarah Hodgson Sarah Hodgson Mead, WA Mead, WA 2
4 4 77 Garrett Schuh Garrett Schuh Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA -
5 7 1H Kenneth Huck Jr. Kenneth Huck Jr. Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 2
6 3 98A Elmedin Arnautovic Elmedin Arnautovic Spokane, WA Spokane, WA -3
7 2 90 Anthony Huck Anthony Huck Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA -5
All transfer
12 Laps

A HEAT

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 52 Sara Duncan Sara Duncan Athol, ID Athol, ID 1
2 4 48 Cameron Christman Cameron Christman Cheney, WA Cheney, WA 2
3 6 18 Andrew Bennett Andrew Bennett Davenport, WA Davenport, WA 3
4 3 23 Coty Hierholzer Coty Hierholzer Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA -1
5 8 98 Bryce Rupert Bryce Rupert Spokane, WA Spokane, WA 3
6 7 8 Ryan Burnett Ryan Burnett Spokane, WA Spokane, WA 1
7 5 57 Chris Schuh Chris Schuh Spokane, WA Spokane, WA -2
8 1 10 Kaden Stinger Kaden Stinger Polson, MT Polson, MT -7
9 9 14 Masen Hagood Masen Hagood Ephrata, WA Ephrata, WA -
All transfer

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 24 11 Garrett Edwards Garrett Edwards Newman Lake, WA Newman Lake, WA 17.152
2 23 13 Edmund Anderson Edmund Anderson Newman Lake, WA Newman Lake, WA 17.308
3 7 22 Terry Auckerman Terry Auckerman Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 17.348
4 5 1 Kasey Kleyn Kasey Kleyn Quincy, WA Quincy, WA 17.388
5 10 9B David Bauer David Bauer Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 17.391
6 22 5 Dean Utterback Dean Utterback Yelm, WA Yelm, WA 17.398
7 28 77L Hunter Lafratta Hunter Lafratta Graham, WA Graham, WA 17.408
8 27 9 Brandon Garber Brandon Garber Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 17.438
9 19 22A Jake Utterback Jake Utterback Spanaway, WA Spanaway, WA 17.464
10 15 44 Colton Fisher Colton Fisher Ephrata, WA Ephrata, WA 17.474
11 17 22P Tony Price Tony Price Redlands, CA Redlands, CA 17.549
12 21 7 Jesse Barton Jesse Barton Spokane, WA Spokane, WA 17.561
13 6 14 Masen Hagood Masen Hagood Ephrata, WA Ephrata, WA 17.598
14 20 98 Bryce Rupert Bryce Rupert Spokane, WA Spokane, WA 17.615
15 12 8 Ryan Burnett Ryan Burnett Spokane, WA Spokane, WA 17.658
16 26 18 Andrew Bennett Andrew Bennett Davenport, WA Davenport, WA 17.683
17 16 4H John Hagood John Hagood Ephrata, WA Ephrata, WA 17.730
18 25 57 Chris Schuh Chris Schuh Spokane, WA Spokane, WA 17.788
19 29 48 Cameron Christman Cameron Christman Cheney, WA Cheney, WA 17.789
20 3 23 Coty Hierholzer Coty Hierholzer Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 17.831
21 2 52 Sara Duncan Sara Duncan Athol, ID Athol, ID 17.843
22 13 10 Kaden Stinger Kaden Stinger Polson, MT Polson, MT 18.138
23 1 56 Thomas Schultz Thomas Schultz Otis Orchards, WA Otis Orchards, WA 18.267
24 30 1H Kenneth Huck Jr. Kenneth Huck Jr. Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 18.309
25 4 10S Cara Schuh Cara Schuh Spokane, WA Spokane, WA 18.327
26 8 20 Sarah Hodgson Sarah Hodgson Mead, WA Mead, WA 18.533
27 14 77 Garrett Schuh Garrett Schuh Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 18.563
28 18 5F James Fink James Fink Ronan, MT Ronan, MT 19.068
29 9 98A Elmedin Arnautovic Elmedin Arnautovic Spokane, WA Spokane, WA 20.299
30 11 90 Anthony Huck Anthony Huck Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 22.422
All transfer

Park Model Homes Fever 4

30 Laps

MAIN EVENTPark Model Homes

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 10 11 Alex Bartlett Alex Bartlett Spokane, WA Spokane, WA 9
2 9 85 Paul Ross Paul Ross Spokane, WA Spokane, WA 7
3 1 5 Keaten Tarr Keaten Tarr Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA -2
4 8 48 Larry Christen Larry Christen Spokane, WA Spokane, WA 4
5 6 4H John Hagood John Hagood Ephrata, WA Ephrata, WA 1
6 7 97 Bryce Rupert Bryce Rupert Spokane, WA Spokane, WA 1
7 2 56 Michael Harper Michael Harper Post Falls, ID Post Falls, ID -5
8 4 4 Kolby Brown Kolby Brown Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA -4
9 5 18 Larry Weber Larry Weber Post Falls, ID Post Falls, ID -4
10 11 96 Rich Christman Rich Christman Cheney, WA Cheney, WA 1
11 3 67 Rich Hatton Rich Hatton Otis Orchards, WA Otis Orchards, WA -8
8 Laps

B HEAT

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 5 Keaten Tarr Keaten Tarr Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 1
2 1 96 Rich Christman Rich Christman Cheney, WA Cheney, WA -1
3 4 67 Rich Hatton Rich Hatton Otis Orchards, WA Otis Orchards, WA 1
4 5 4 Kolby Brown Kolby Brown Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 1
5 3 56 Michael Harper Michael Harper Post Falls, ID Post Falls, ID -2
6 6 99X Stephen Plesek Stephen Plesek Spokane, WA Spokane, WA -
All transfer
8 Laps

A HEAT

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 18 Larry Weber Larry Weber Post Falls, ID Post Falls, ID -
2 3 97 Bryce Rupert Bryce Rupert Spokane, WA Spokane, WA 1
3 6 11 Alex Bartlett Alex Bartlett Spokane, WA Spokane, WA 3
4 5 85 Paul Ross Paul Ross Spokane, WA Spokane, WA 1
5 2 4H John Hagood John Hagood Ephrata, WA Ephrata, WA -3
6 4 48 Larry Christen Larry Christen Spokane, WA Spokane, WA -2
All transfer

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 6 11 Alex Bartlett Alex Bartlett Spokane, WA Spokane, WA 14.994
2 7 85 Paul Ross Paul Ross Spokane, WA Spokane, WA 15.142
3 2 48 Larry Christen Larry Christen Spokane, WA Spokane, WA 15.248
4 1 97 Bryce Rupert Bryce Rupert Spokane, WA Spokane, WA 15.266
5 3 4H John Hagood John Hagood Ephrata, WA Ephrata, WA 15.298
6 10 18 Larry Weber Larry Weber Post Falls, ID Post Falls, ID 15.331
7 8 4 Kolby Brown Kolby Brown Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 15.451
8 9 67 Rich Hatton Rich Hatton Otis Orchards, WA Otis Orchards, WA 15.496
9 4 56 Michael Harper Michael Harper Post Falls, ID Post Falls, ID 15.557
10 5 Keaten Tarr Keaten Tarr Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 15.578
11 5 96 Rich Christman Rich Christman Cheney, WA Cheney, WA 15.753
12 11 99X Stephen Plesek Stephen Plesek Spokane, WA Spokane, WA 15.807
All transfer

Latest Photos

Latest Videos

Auto Source
Rock Auto - Stateline Speedway
Coca Cola
Monster Energy
Flattop Roofing
Findlay Post Falls
Johnson Surveying
North West Road and Drive
Superior Towing  Recovery
Contingency Connection Racer
Project Filter
Dirt Kart Real Racing