Stateline Speedway

  • 1
  • 2
  • 3
Chris Janson

Chris Janson

Chris Janson Concert July 24th 2024

May 17

May 17

Military Night Presented by GESA Credit Union

Aaron Tippin Concert

Aaron Tippin Concert

Join us July 6th as we present Aaron Tippin and Keith Anderson live in concert.

5/20/2023 - Stateline Speedway

5/20/2023 - Stateline Speedway

Post Falls, ID

NWSLM 125

Classes

  • Evergreen State Towing Legends10 entries
  • Lanzce Douglass Bandoleros7 entries
  • Johnson Surveying Hobby Stocks20 entries
  • Northwest Super Late Model Series17 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Evergreen State Towing Legends

30 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 37 Mason Nelson Mason Nelson Pacific, WA Pacific, WA 3
2 5 66 Stephen Snodgrass Stephen Snodgrass Kennewick, WA Kennewick, WA 3
3 1 16 Alex Mandere Alex Mandere Spokane, WA Spokane, WA -2
4 7 15D Davis Jacobson Davis Jacobson Bonney Lake, WA Bonney Lake, WA 3
5 9 28 Owen Zahnow Owen Zahnow Spirt Lake, ID Spirt Lake, ID 4
6 8 8 Steve Berven Steve Berven West Richland, WA West Richland, WA 2
7 10 11 Danny Arnold Danny Arnold Puyallup, WA Puyallup, WA 3
8 3 69 Andrew Riehl Andrew Riehl Troutdate, OR Troutdate, OR -5
9 2 1 Marissa Sawin Marissa Sawin Snohomish, WA Snohomish, WA -7
10 6 4 Shane Quinn Shane Quinn Spokane, WA Spokane, WA -4
8 Laps

B HEAT

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 28 Owen Zahnow Owen Zahnow Spirt Lake, ID Spirt Lake, ID -
2 3 15D Davis Jacobson Davis Jacobson Bonney Lake, WA Bonney Lake, WA 1
3 2 8 Steve Berven Steve Berven West Richland, WA West Richland, WA -1
4 4 4 Shane Quinn Shane Quinn Spokane, WA Spokane, WA -
5 5 11 Danny Arnold Danny Arnold Puyallup, WA Puyallup, WA -
8 Laps

A HEAT

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 1 Marissa Sawin Marissa Sawin Snohomish, WA Snohomish, WA 3
2 1 66 Stephen Snodgrass Stephen Snodgrass Kennewick, WA Kennewick, WA -1
3 2 37 Mason Nelson Mason Nelson Pacific, WA Pacific, WA -1
4 3 16 Alex Mandere Alex Mandere Spokane, WA Spokane, WA -1
5 5 69 Andrew Riehl Andrew Riehl Troutdate, OR Troutdate, OR -

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 7 69 Andrew Riehl Andrew Riehl Troutdate, OR Troutdate, OR 15.276
2 8 1 Marissa Sawin Marissa Sawin Snohomish, WA Snohomish, WA 15.333
3 4 16 Alex Mandere Alex Mandere Spokane, WA Spokane, WA 15.376
4 5 37 Mason Nelson Mason Nelson Pacific, WA Pacific, WA 15.448
5 9 66 Stephen Snodgrass Stephen Snodgrass Kennewick, WA Kennewick, WA 15.494
6 6 4 Shane Quinn Shane Quinn Spokane, WA Spokane, WA 15.511
7 3 15D Davis Jacobson Davis Jacobson Bonney Lake, WA Bonney Lake, WA 15.678
8 1 11 Danny Arnold Danny Arnold Puyallup, WA Puyallup, WA 15.805
9 2 8 Steve Berven Steve Berven West Richland, WA West Richland, WA 15.855
10 10 28 Owen Zahnow Owen Zahnow Spirt Lake, ID Spirt Lake, ID 15.886
All transfer

Lanzce Douglass Bandoleros

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 44 Carsyn Murphy Carsyn Murphy Spokane, WA Spokane, WA 5
2 7 24 Cole Dasenbrock Cole Dasenbrock Deer Park, WA Deer Park, WA 5
3 5 3 Maddex Clanton Maddex Clanton Rathdrum, ID Rathdrum, ID 2
4 3 7 Zachary Score Zachary Score Rathdrum, ID Rathdrum, ID -1
5 1 23 Caelem Stewart Caelem Stewart Spokane, WA Spokane, WA -4
6 4 27 Sydney Hamlin Sydney Hamlin Post Falls, ID Post Falls, ID -2
DQ 2 1C Carter Sweatman Carter Sweatman Hoquiam, WA Hoquiam, WA -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 3 Maddex Clanton Maddex Clanton Rathdrum, ID Rathdrum, ID 4
2 6 44 Carsyn Murphy Carsyn Murphy Spokane, WA Spokane, WA 4
3 7 24 Cole Dasenbrock Cole Dasenbrock Deer Park, WA Deer Park, WA 4
4 2 1C Carter Sweatman Carter Sweatman Hoquiam, WA Hoquiam, WA -2
5 4 27 Sydney Hamlin Sydney Hamlin Post Falls, ID Post Falls, ID -1
6 3 7 Zachary Score Zachary Score Rathdrum, ID Rathdrum, ID -3
7 1 23 Caelem Stewart Caelem Stewart Spokane, WA Spokane, WA -6

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 2 24 Cole Dasenbrock Cole Dasenbrock Deer Park, WA Deer Park, WA 16.260
2 4 44 Carsyn Murphy Carsyn Murphy Spokane, WA Spokane, WA 16.299
3 1 3 Maddex Clanton Maddex Clanton Rathdrum, ID Rathdrum, ID 16.551
4 3 27 Sydney Hamlin Sydney Hamlin Post Falls, ID Post Falls, ID 16.871
5 5 7 Zachary Score Zachary Score Rathdrum, ID Rathdrum, ID 17.413
6 7 1C Carter Sweatman Carter Sweatman Hoquiam, WA Hoquiam, WA 17.650
7 6 23 Caelem Stewart Caelem Stewart Spokane, WA Spokane, WA 19.827
All transfer

Johnson Surveying Hobby Stocks

35 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 9G Brandon Garber Brandon Garber Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 6
2 10 80 Frank Varner Frank Varner Spokane, WA Spokane, WA 8
3 9 68 Bart Hector Jr Bart Hector Jr Ephrata, WA Ephrata, WA 6
4 5 38 Fred Simon Jr Fred Simon Jr Spokane, WA Spokane, WA 1
5 4 46 Bryan Butterfield Bryan Butterfield Spokane, WA Spokane, WA -1
6 2 10 Gauge Howell Gauge Howell Athol, ID Athol, ID -4
7 14 96C Rich Christman Rich Christman Cheney, WA Cheney, WA 7
8 11 99 Mark Ramsey Mark Ramsey 3
9 15 34 Matt Hoyt Matt Hoyt Spokane, WA Spokane, WA 6
10 17 76 Kevin Sills Kevin Sills Benton City, WA Benton City, WA 7
11 12 11 Brandon Richardson Brandon Richardson Spokane, WA Spokane, WA 1
12 6 91 Reesen Tarr Reesen Tarr Spokane, WA Spokane, WA -6
13 8 10B Mike Bellomy Mike Bellomy Newman Lake, WA Newman Lake, WA -5
14 3 13 Cameron Moore Cameron Moore Post Falls, ID Post Falls, ID -11
15 13 96 Cale Burns Cale Burns Spokane, WA Spokane, WA -2
16 19 81 Edmund Anderson Edmund Anderson Newman Lake, WA Newman Lake, WA 3
17 18 23T Caleb Taylor Caleb Taylor Pearl River, LA Pearl River, LA 1
18 20 45 Jarrett Kuhn Jarrett Kuhn Sandpoint, ID Sandpoint, ID 2
19 1 9 Shawn Lynas Shawn Lynas Viola, ID Viola, ID -18
20 16 22B Darrell Barton Darrell Barton Spokane, WA Spokane, WA -4
8 Laps

C HEAT

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 96 Cale Burns Cale Burns Spokane, WA Spokane, WA 4
2 7 45 Jarrett Kuhn Jarrett Kuhn Sandpoint, ID Sandpoint, ID 5
3 6 81 Edmund Anderson Edmund Anderson Newman Lake, WA Newman Lake, WA 3
4 8 23T Caleb Taylor Caleb Taylor Pearl River, LA Pearl River, LA 4
5 1 76 Kevin Sills Kevin Sills Benton City, WA Benton City, WA -4
6 3 34 Matt Hoyt Matt Hoyt Spokane, WA Spokane, WA -3
7 2 22B Darrell Barton Darrell Barton Spokane, WA Spokane, WA -5
DNS 4 96C Rich Christman Rich Christman Cheney, WA Cheney, WA -
8 Laps

B HEAT

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 13 Cameron Moore Cameron Moore Post Falls, ID Post Falls, ID 4
2 6 46 Bryan Butterfield Bryan Butterfield Spokane, WA Spokane, WA 4
3 3 9 Shawn Lynas Shawn Lynas Viola, ID Viola, ID -
4 4 10 Gauge Howell Gauge Howell Athol, ID Athol, ID -
5 2 99 Mark Ramsey Mark Ramsey -3
6 1 11 Brandon Richardson Brandon Richardson Spokane, WA Spokane, WA -5
8 Laps

A HEAT

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 91 Reesen Tarr Reesen Tarr Spokane, WA Spokane, WA 1
2 3 10B Mike Bellomy Mike Bellomy Newman Lake, WA Newman Lake, WA 1
3 5 80 Frank Varner Frank Varner Spokane, WA Spokane, WA 2
4 4 68 Bart Hector Jr Bart Hector Jr Ephrata, WA Ephrata, WA -
5 1 38 Fred Simon Jr Fred Simon Jr Spokane, WA Spokane, WA -4
6 6 9G Brandon Garber Brandon Garber Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA -

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 20 80 Frank Varner Frank Varner Spokane, WA Spokane, WA 15.222
2 8 68 Bart Hector Jr Bart Hector Jr Ephrata, WA Ephrata, WA 15.440
3 3 10B Mike Bellomy Mike Bellomy Newman Lake, WA Newman Lake, WA 15.443
4 7 9G Brandon Garber Brandon Garber Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 15.537
5 18 91 Reesen Tarr Reesen Tarr Spokane, WA Spokane, WA 15.625
6 17 38 Fred Simon Jr Fred Simon Jr Spokane, WA Spokane, WA 15.664
7 5 46 Bryan Butterfield Bryan Butterfield Spokane, WA Spokane, WA 15.688
8 13 13 Cameron Moore Cameron Moore Post Falls, ID Post Falls, ID 15.714
9 9 10 Gauge Howell Gauge Howell Athol, ID Athol, ID 15.782
10 12 9 Shawn Lynas Shawn Lynas Viola, ID Viola, ID 15.795
11 11 45 Jarrett Kuhn Jarrett Kuhn Sandpoint, ID Sandpoint, ID 16.186
12 14 99 Mark Ramsey Mark Ramsey 16.198
13 15 11 Brandon Richardson Brandon Richardson Spokane, WA Spokane, WA 16.208
14 1 81 Edmund Anderson Edmund Anderson Newman Lake, WA Newman Lake, WA 16.211
15 4 96 Cale Burns Cale Burns Spokane, WA Spokane, WA 16.262
16 6 96C Rich Christman Rich Christman Cheney, WA Cheney, WA 16.286
17 10 34 Matt Hoyt Matt Hoyt Spokane, WA Spokane, WA 16.422
18 2 22B Darrell Barton Darrell Barton Spokane, WA Spokane, WA 16.425
19 16 76 Kevin Sills Kevin Sills Benton City, WA Benton City, WA 16.973
20 19 23T Caleb Taylor Caleb Taylor Pearl River, LA Pearl River, LA 19.165
All transfer

Northwest Super Late Model Series

125 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 1 Kasey Kleyn Kasey Kleyn Quincy, WA Quincy, WA 6
2 2 55 Haeden Plybon Haeden Plybon Spokane, WA Spokane, WA -
3 8 26 John Newhouse John Newhouse Twin Falls, ID Twin Falls, ID 5
4 3 17 Max Schroeder Max Schroeder Tacoma, WA Tacoma, WA -1
5 15 80 Wyatt King Wyatt King Meridian, ID Meridian, ID 10
6 13 23 Corey Allard Corey Allard Sandpoint, ID Sandpoint, ID 7
7 6 11 Nick Gibson Nick Gibson Garden City, MO Garden City, MO -1
8 16 3 Ken Bonney Ken Bonney Hermiston, OR Hermiston, OR 8
9 12 3G Wyatt Gardner Wyatt Gardner Summerville, SC Summerville, SC 3
10 11 93 Dave Garber Dave Garber Spokane, WA Spokane, WA 1
11 14 22S Garret Sawyer Garret Sawyer Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 3
12 1 29 Jason O'Neil Jason O'Neil Mead, WA Mead, WA -11
13 5 7 Zach Riehl Zach Riehl Corbett, OR Corbett, OR -8
14 17 33 Christopher Kalsch Christopher Kalsch Hillsboro, OR Hillsboro, OR 3
15 9 13 Matt Doyle Matt Doyle Nine Mile Falls, WA Nine Mile Falls, WA -6
16 10 22 Evan Goetz Evan Goetz Okanogan, WA Okanogan, WA -6
17 4 83 Braeden Havens Braeden Havens AirwayHeights, WA AirwayHeights, WA -13

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 11 1 Kasey Kleyn Kasey Kleyn Quincy, WA Quincy, WA 13.311
2 14 55 Haeden Plybon Haeden Plybon Spokane, WA Spokane, WA 13.379
3 13 29 Jason O'Neil Jason O'Neil Mead, WA Mead, WA 13.386
4 6 11 Nick Gibson Nick Gibson Garden City, MO Garden City, MO 13.388
5 12 26 John Newhouse John Newhouse Twin Falls, ID Twin Falls, ID 13.394
6 17 17 Max Schroeder Max Schroeder Tacoma, WA Tacoma, WA 13.410
7 8 83 Braeden Havens Braeden Havens AirwayHeights, WA AirwayHeights, WA 13.416
8 15 7 Zach Riehl Zach Riehl Corbett, OR Corbett, OR 13.445
9 3 13 Matt Doyle Matt Doyle Nine Mile Falls, WA Nine Mile Falls, WA 13.454
10 7 22 Evan Goetz Evan Goetz Okanogan, WA Okanogan, WA 13.474
11 4 93 Dave Garber Dave Garber Spokane, WA Spokane, WA 13.483
12 5 3G Wyatt Gardner Wyatt Gardner Summerville, SC Summerville, SC 13.492
13 1 23 Corey Allard Corey Allard Sandpoint, ID Sandpoint, ID 13.516
14 16 22S Garret Sawyer Garret Sawyer Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 13.567
15 10 80 Wyatt King Wyatt King Meridian, ID Meridian, ID 13.664
16 2 3 Ken Bonney Ken Bonney Hermiston, OR Hermiston, OR 13.766
17 9 33 Christopher Kalsch Christopher Kalsch Hillsboro, OR Hillsboro, OR 13.825

Latest Photos

Latest Videos

Last Wreck It Racing in 2019- 8/24/19
MONSTER TRUCKS at Stateline Speedway
Garwood Roller Derby at Wreck It Racing
Boat Race
Coca Cola
Monster Energy
Findlay Post Falls
Johnson Surveying
North West Road and Drive
Contingency Connection Racer
Custom Truck
RaceCals
Eljay Oil
Kidds Dental
Les Schwab Tires
Motion Auto Supply
Silver Lake Mall
Angels Bail Bonds
Associated Agents Group
Sure Stay Plus Hotel
VP
American On-Site Services
Holiday Heating
Impel Motorsports
Northwest Sweeping